08 04/15
22:17

Фільтруй базар, П’ємонте.


OlyaLemberg
0
1844

Кажуть,що Галичина - це український Пємонт ,а ще кажуть,що Галичина – це культурна столиця України. Якщо перше твердження можна вважати метафоричним,то друге сповна ґрунтовне,адже з покоління  в покоління Західна Україна була взірцем культури,осередком звичаїв і традицій,скарбницею національних багатств. Та чи можна  і сьогодні стверджувати,що Галичина зберігає статус культурної столиці держави?

 Безумовнотут  все ще шанують звичаї та традиції предків,але що ж трапилось з головним національним багатством,з нашою рідною солов’їною мовою?  Чому милозвучні слова заміняють російськими калічками? В маршрутках, замість решти ,дають здачу,наче ти когось відлупцював; у поліклініках без черги проходять усілякі слідуючі,доки наступні годинами в ній стоять; а в магазин  ходять  не по воду,а за водою,неначе шлях до магазину лежить через гирло річки… Подібні курйози виникають і виникатимуть,доки українці калькуватимуть російську мову.

Але «фільтрувати базар» потрібно не лише від в'їдливої  російської, в погоні за модними тенденціями,молодь дедалі частіше розбавляє свою говірку американськими кальками. Модний лук, новий трек,мій бойфренд,незабутній вікенд – значення цих виразів зрозуміє навіть та людина,яка не володіє іноземними мовами,адже ми настільки прагнемо бути в тренді,що всмоктуємо як губка те чуже,помалу стираючи зі світу своє,рідне.   

 
Найгіршим є те,що калькування вже настільки ввійшло в звичку,що ми вже не помічаємо як це робимо. Якщо так йтиме і надалі, то наші діти узагалі не знатимуть про існування тих рідних слів,які ми зараз безжалісно завербовуємо.

Поки жива мова в устах народу,до того часу живий і народ,казав Костянтин Ушинський. Ось така проста істина:якщо хочемо,щоб нас не плутали з іншими націями,якщо хочемо бути єдиними і незалежними,то потрібно плекати рідну мову,збагачувати її і примножувати,а не допомагати процвітати чужим мовам за рахунок занепаду рідної.

 

Я не кажу,що розмовляти іншими мовами – це погано,навпаки,знання мов – це прекрасно, адже скільки мов ти знаєш,стільки разів ти людина. Але слід завжди пам’ятати слова Тараса Шевченка:
 « І чужого научайтесь,й свого не цурайтесь» … 


1861
0
2056
0
2061
0